top of page

פירוט

מקומות מהספרים

כרמיאל

כרמיאל

העיר המרכזית ביותר בהרי הגליל, עיר היושבת על גבב גבעות טרשיות בצפון ישראל וחולשת על בקעת בית-הכרם.

מספר כבישים ראשיים חוצים את האזור לאורכו ולרוחבו, ביניהם כביש 85 המתחיל בעכו במערב ונגמר בצומת עמיעד במזרח. העיר חטפה קשות במהלך מלחמת האזרחים הישראלית, מלחמה שפיצלה את המדינה למספר חלקים וגרמה לקרע בלתי ניתן לאיחוי בעם, שבמהלכה העיר הפכה להיות בעלת שלטון עצמאי.

עיר זו היא מקום הולדתה של שלג תבור, מכאן מגיעה משפחתה ולכאן היא חזרה לאחר שהיא נמלטה מאימת המלחמה.

בנוסף, מעיר זו מגיעים שייקה ורייצ'ל גוברין. השניים נחטפו לירח במטרה להשתעבד בכפרים, דבר שהם זוכרים לרעה עד עצם היום הזה.

*עובדת בונוס: אנשים רבים המופיעים בספרים מגיעים מעיר זו, דבר אשר מייחד אותה עד מאוד. הישארו איתנו כדי לגלות מי עוד קורא לכרמיאל "הבית" חוץ ממשפחות תבור וגוברין!

הגליל

אזור גדול ורחב בצפון הארץ, ירוק ופורח, בו נמצאים ערים ויישובים רבים ומגוונים.

יהודים, נוצרים, ערבים, דרוזים וצ'רקסים- כולם חיים אחד לצד השני באזור זה של הארץ, אזור שחטף לא מעט במהלך מלחמת האזרחים הישראלית.

בין הערים המשמעותיות באזור ניתן למנות את כרמיאל, חיפה, עכו, הקריות, קריית שמונה, נהריה, טבריה, צפת ועפולה- כולן ערים שהיו מעורבות מאוד במלחמת האזרחים, מה שבא לרעתן.

*עובדת בונוס: הגליל מלא בקסמים וכישופים, יצורים אספמיים ונבואות עתיקות. תחת כל אבן באזור זה מסתתרים סיפורים, אגדות וכשפים.

הגליל

עכו

עיר חוף צפונית המשתרעת בשטח שבין נהריה לקריות, המרכז העתיק של צפון ישראל הקיים כבר אלפי שנים.

בעברה עיר נמל מפוארת, היום עיר תיירות לאומית, אך גם אזור הנחשב עני במושגים רבים.

במזרח העיר ממוקמים שיכונים לא מעטים המאכלסים אוכלוסייה ענייה רבה, ברובה אנשים שידם לא הייתה משגת לרכישת כרטיס טיסה לירח.

במהלך מלחמת האזרחים הישראלית חלקים נרחבים מהעיר שקעו בים, ביניהם גם העיר העתיקה שהתפרקה כמעט לחלוטין על ידי פצצת מימן עוצמתית שהוטמנה בה על ידי אדם לא ידוע.

 

* עובדת בונוס: בעיר זו גדל מרק קאן.​​​

**עובדת בונוס נוספת: לעיר זו ברח יונה משלטונות ממלכת ישראל, עלה על ספינה לעבר תרשיש ונמלט הרחק.

עכו

הושעיה

ישוב קטן בעמק יזרעאל שהופצץ קשות במהלך מלחמת האזרחים מה שהביא להחרבתו המוחלטת.

הוקם במהלך תוכנית המצפים הגלילית במטרה להביא עוד אזרחים לגליל וליישבו. מאז הוא היה בצמיחה מתמדת, צמיחה שכאמור נבלמה בפראות עם השמדתו.

*עובדת בונוס: לא רחוק מישוב זה נבנה מנחת מגידו, המנחת הראשי והמשמעותי במזרח התיכון שנועד לשגר בני-אדם למושבות הירח. מנחת זה חרב לבסוף, דבר שגרם לצבא להעתיק את פעילותו לאזור כרמיאל.

הושעיה

עין דור

עין דור הוא קיבוץ קטן בגליל התחתון אשר ננטש לחלוטין במהלך מלחמת האזרחים. לא רחוק מהקיבוץ נמצא מיקומו של הישוב העתיק עין דור, בו חיו תושבים רבים - חלקם רגילים וחלקם קסומים.

עין דור
עין דור

הקריות

הקריות הן אגד ערים בצפון הארץ המהווות את חלק הארי של מטרופולין חיפה. בין הערים ניתן למנות את: קרית ים, קרית מוצקין, קרית ביאליק, קרית חיים, קרית אתא וקרית שמואל.
במהלך מלחמת האזרחים ועליית פני הים רוב שטחן של הקריות ננטש מאזרחים. אותם נוטשים ניסו להגיע להרי מדינת הגליל - אך נתקלו בסירוב מוחלט של הצבא הגלילי, מה שהוביל אותם להתיישב במחנות הצפים, קבוצת רפסודות גדולה הצפה בביצות הקריות, במרכז עמק זבולון, מה שהוביל לביסוסה של רפובליקת הקריות.

הקריות
הקריות

חיפה

חיפה היא העיר הגדולה בצפון הארץ, היושבת על הר הכרמל ומהווה צומת תחבורתי ותרבותי חשוב.
במהלך המלחמה הגדולה חיפה ניזוקה קשות, אך המכה הניצחת על העיר הייתה עליית מי הים במהלך מלחמת האזרחים, מה שהוביל להצפת אזור התעשייה ופיצוץ המפעלים המזהמים הרבים ששכנו שם - מה שגרם לעיר להינטש ולהעלם מאחורי ענן הזיהום.
למרות שהעיר ננטשה, היא לא נשכחה. עדיין ניתן לראות את מקדש הבהאים המפואר מביט במלוא הדרו לכיוון צפון, וזכרה של העיר נשאר בלב רבים. הניצולים הרבים ברחו לשטח הקריות, שם הם התיישבו במחנות הצפים.

* עובדת בונוס: משפחת מנור מגיעה מחיפה.

חיפה
חיפה

באר-שבע

ממוקמת בצומת דרכים חשובה במרכז הנגב הצפוני, העיר היא טבורו של אזור הדרום והמשמעותית ביותר בו.

מטרופולין גדול בו עוברים בכל יום עשרות אלפי בני-אדם, העובדים, מבלים, קונים ומטיילים.

לצערה הרב של העיר, במהלך מלחמת העולם הרביעית היא הותקפה על ידי כוחות האויב במהלך קרב שנודע עד היום כ"קרב באר-שבע", או "קרב שריג."

הקרב על העיר היה קשה ועקוב דמים, חיילים ואזרחים רבים מצאו את מותם על הקרקע המדברית חסרת הרחמים. רק לאחר זמן רב כוחות צבא ההגנה לישראל הצליחו לדחוק את הצרים דרומה, לעבר קו הגנה בהר צין.

העיר באר-שבע לא שוקמה מאז, אך בתחומי אוניברסיטת בן-גוריון הוקם בית קברות ענק לחללים הרבים משני הצדדים.

*עובדת בונוס: אי-שם בבאר-שבע נמצא פתח לעולם אחר, עולם תת-קרקעי עצום, תתקרקע.

באר-שבע
באר שבע

הערבה

עמק צר וארוך המשתרע מאילת שבדרומו עד ים המלח שבצפונו, מהווה חוצץ בין הרי אדום לבין הרי הנגב התמירים.

זהו שטח מדברי ברובו, לאורכו היו קיבוצים ומושבים רבים, חלקם הגדול נבנה על ידי העולים בעלייה הצרפתית הגדולה בשנות השלושים של המאה העשרים ואחת.

במהלך מלחמת העולם הרביעית דרך הערבה התרחשה "הנסיגה הגדולה," הלא היא הנסיגה האזרחית ההמונית מאילת.

בעוד החיילים נשארו מאחור להגן עד כמה שאפשר על העיר, האזרחים נמלטו לאורך הערבה לעבר באר-שבע, אך הופצצו לכל אורך הדרך על ידי כוחות האויב המאיימים.

לאחר המלחמה הערבה עדיין נשארה תחת שליטה זרה.

*עובדת בונוס: חברת הרכבים הישראלית המצליחה ביותר נקראת "ערבה." בנוסף, חברה זו הייתה מעורבת מאוד בפיתוח תוכנית החלל הישראלית ובניית החלליות הישראליות שלקחו את האזרחים השמיימה.

הערבה
הערבה

אילת

עיר תיירות, בילוי ופנאי. ממוקמת בדרום ישראל, במשולש הגבולות ישראל-ירדן-מצרים.

נקראת גם "עיר החופש והנופש," "העיר שלא הולכת לישון," ו-"הזוהר הדרומי."

בשלהי מלחמת העולם הרביעית, זו הייתה העיר הראשונה בישראל שהותקפה, במהלך התקפת פתע מסיבית שכללה טילים, מטוסים, טנקים, ספינות וחיל-רגלים.

בעקבות כישלון צבא ההגנה לישראל בגירוש התוקפים התאספה קבוצה גדולה של אזרחי העיר להיאבק כנגדם ולשחרר את העיר מהשליטה הזרה, דבר בו הם נכשלו כישלון חרוץ.

יש האומרים שבמהלך קרב השחרור הכושל על העיר נראה כדור-אור גדול ומסתורי בשמיים, כדור שהונחת על כוחות האויב בניסיון לגרשם. אך כאמור, ניסיון זה לא צלח.

*עובדת בונוס: החלום של שאול הוא לקחת לעיר זו את יוני, לחופשה מגבשת בין אב לבנו- אך עקב הנסיבות הרבות חלום זה ככל הנראה לא יתגשם.

אילת
אילת
bottom of page